Wspomnienie o Stefanie Wrocławskim

Drugi dzień Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, wtorek 5 października, miał charakter wspomnieniowy i muzyczny. Organizatorzy Tygodnia postanowili przypomnieć osobę Stefana Wrocławskiego. Był kompozytorem, pedagogiem i długoletnim organistą w radomskiej parafii Opieki NMP. Spotkanie odbyło się w kościele św. Rodziny w Radomiu, gdzie przez wiele lat proboszczem był ks. Stanisław Wrocławski, dla którego Stefan był stryjem.

Stefan Wrocławski to wieloletni organista kościoła mariackiego w Radomiu. Ukończył konserwatorium w Warszawie i został zaliczony do organistów I klasy. W 1926 r. rozpoczął pracę w parafii mariackiej w Radomiu i był tu organistą nieprzerwanie przez 46 lat. Kierował także powstałym przy kościele Chórem Cecyliańskim oraz nauczał w szkole muzycznej i komponował. Prywatnie uczył muzyki kandydatów na organistów oraz prowadził wakacyjne, diecezjalne kursy dla organistów. Jego dom był miejscem spotkań radomskiego środowiska muzycznego - przypomniał ks. Andrzej Zarzycki, wykładowca muzyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu i doktorant muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Stefan Wrocławski skomponował szereg utworów: msze a capella i z towarzyszeniem organowym, części mszalne, części oficjum, motety i pieśni w języku łacińskim, motety i pieśni w języku polskim, litanie i kantaty oraz muzykę organową.

Podczas spotkania można było wysłuchać utworów Stefana Wrocławskiego w wykonaniu Emanuela Bączkowskiego, który grał na organach, oraz  Macieja Przestrzelskiego, skrzypka, pedagoga, solisty Opery Narodowej w Warszawie. Na zakończenie chór z parafii NSJ w Radomiu pod dyrekcją ks. Sebastiana Osińskiego wykonał pieśń "Zdrowaś Maryjo".

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej organizuje Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej oraz Stowarzyszenia „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum.

Partnerem Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej jest ENEA Wytwarzanie.

Sponsorzy:  Radmot, Zakład Masarski Krawczyk, Peugeot M.i R.Prasek, Piotr Ciołkiewicz, Marek Włodarczyk, Piekarnia Fogiel & Fogiel, Marco Shoes.