"Dwa powołania księdza Bonifacego Miązka"

Kapłaństwo i poezja w życiu księdza Bonifacego Miązka - to główny temat spotkania, które odbyło się w środę 12 października w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. O kapłanie - poecie z diecezji radomskiej opowiadał Czesław Ryszka autor książki  "Dwa powołania księdza Bonifacego Miązka".

Ks. inf. Bonifacy Miązek to kapłan, poeta, profesor literatury polskiej na Uniwersytecie Wiedeńskim.  - Był niezwykłym kapłanem, niezwykłym człowiekiem, a jednocześnie twórcą. Mimo, że wierszy nie pisał zbyt dużo, ale pokazują one Jego kapłaństwo, wiarę w Boga, a także tęsknotę i przywiązanie do Polski, ukazuje w nich piękno ojczyzny, za którą tęsknił będąc na emigracji. Jego rozprawy historyczne są do dzisiaj w kręgu języka niemieckiego najważniejsze do nauki historii, literatury i kultury polskiej - mówił Czesław Ryszka.

Ks. inf. Bonifacy Miązek urodził się 27 marca 1935 roku w Kolonii Szczerbackiej. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu, 14 czerwca 1959 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1965 roku zamieszkał w Wiedniu. Pracował naukowo w Instytucie Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego, ciesząc się bardzo dużym szacunkiem. W 2003 roku został profesorem. Publikował wiersze, prace krytyczne i historyczne o literaturze polskiej.

Dwukrotnie otrzymał nagrodę literacką "Wiadomości” - za tom poezji „Ziemia otwarta” oraz za antologię poezji kapłańskiej "Słowa na pustyni", do której wstęp napisał Karol Wojtyła. Jest także laureatem Nagrody Kościelskich. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

- Cieszę się, że możemy dziś przypomnieć tę postać. To był wyjątkowy kapłan. Bardzo skromna postać, a jednocześnie wrażliwy poeta, pisarz. Zawsze życzliwy, uśmiechnięty, pogodny, nas młodszych kapłanów przyjmował z otwartością serca, zawsze znajdował dla nas czas. Zdarzało się, że podczas rozmów nagle wstawał i czytał swój wiersz, przepełniony smutkiem i tęsknotą za ojczyzną. Zostawiał nas w ogromnej zadumie i refleksji - mówił ks. bp Piotr Turzyński, który pojawił się na tym spotkaniu.